Поштовани будући ученици и родитељи,

Средња стручна школа „Васа Пелагић“ планира да од школске 2022/23. године, своју уписну политику орјентише ка увођењу појединих образовних профила по дуалном моделу образовања. Смерови који би требало да укључе и полазнике по овом моделу јесу: кувар, конобар, туристичко-хотелијерски техничар и поједини образовни профили подручја рада Машинство и обрада метала. Школа је тренутно у фази верификације образовних профила по дуалном моделу и успостављања сарадње са привредним субјектима и Привредном комором Србије, који ће имати важну улогу у школовању ученика по овом моделу.

Шта је дуално образовање?

Ученик уписан по овом моделу образује се према наставном плану у којем је акцентирана стручна пракса. Више дана у радној недељи ученик проводи код послодавца, стичући стручна знања и професионалне вештине, потребне за брзо запослење након дипломирања. У току трајања дуалног односа (ученичког стажа), послодавац исплаћује ученику месечна примања („дуалну плату“) и то у износу од 70% од минималне зараде на нивоу Републике Србије. Поред тога, ученику се обезбеђују путни трошкови до послодавца и топли оброк. Општеобразовне прдмете ученик изучава у школи. Након завршетка школовања, ученику се отвара и могућност запослења код послодавца.

Дуално образовање, као модел реализације процеса учења на два места (у школи и код послодавца), свакако је неопходан услов за достизање квалитета како у погледу стицања знања, тако и вештина. Доношењем законске регулативе на нивоу средњег образовања (Закон о дуалном образовању), али и постигнутим резултатима, Србија је у региону постала лидер у процесу унапређења квалитета образовања. У прилог томе сведоче и следећи подаци: системом дуалног образовања обухваћено је око 7.000 ученика. Број дуалних образовних профила, који се реализују у 104 средње стручне школе, нарастао је на 37, док је број компанија које учествују у спровођењу учења кроз рад достигао цифру од 880. У школској 2019/2020. години у први разред средње школе уписано је укупно 2.533 ученика.

images/21/dualo.jpg

Перспектива дуалног концепта огледа се у пружању шансе младима да поред теоријских знања стекну и вештину управљања знањима, што им отвара врата успешне каријере уз значајно виши ниво самопоуздања, квалификације и могућности за брзо запослење.

Како бисте се благовремено информисани позивамо Вас да пратите обавештења на нашем школском сајту, где ћемо објављивати све наше кораке ка увођењу дуалног модела школовања.